Unicode Character "𜳲" U+1CCF2 Outlined Digit Two
Unicode Version 17.0
𜳲
Summary
The unicode character "𜳲" at code point U+1CCF2 is Outlined Digit Two. It is a character in the Symbols for Legacy Computing Supplement block and is part of the Common script. The character is a decimal number. The UTF-8 encoding of "𜳲" is 0xF0 0x9C 0xB3 0xB2 and the UTF-16 encoding is 0xD833 0xDCF2.
General Properties
| Code Point | U+1CCF2 |
| Version Added | 16.0 |
| Name | Outlined Digit Two |
| Block | Symbols for Legacy Computing Supplement |
| General Category | Decimal Number |
| Canonical Combining Class | Not Reordered |
| Bidirectional Class | European Number |
| Decomposition Type | Font |
| Decomposition Mapping | "2" U+0032 Digit Two |
Encodings
| HTML Decimal Encoding | 𜳲 |
| HTML Hex Encoding | 𜳲 |
| UTF-8 Encoding | 0xF0 0x9C 0xB3 0xB2 |
| UTF-16 Encoding | 0xD833 0xDCF2 |
| UTF-32 Encoding | 0x0001CCF2 |
| C/C++/Java Escape | \ud833\udcf2 |
Unicode Properties
| NFC Quick Check | Yes |
| NFD Quick Check | Yes |
| Numeric Type | Decimal |
| Numeric Value | 2 |
| Line Break | Numeric |
| Changes When NFKC Casefolded | Yes |
| NFKC Casefold | "2" U+0032 Digit Two |
| NFKC Simple Casefold | "2" U+0032 Digit Two |
| Script | Common |
| Script Extensions | Common |
| Indic Syllabic Category | Other |
| ID Continue | Yes |
| XID Continue | Yes |
| Vertical Orientation | Rotated |
| Grapheme Base | Yes |
| Grapheme Cluster Break | Other |
| Word Break | Numeric |
| Sentence Break | Numeric |