Unicode Character "˚" U+02DA Ring Above
Unicode Version 17.0
˚
Summary
The unicode character "˚" at code point U+02DA is Ring Above. It is a character in the Spacing Modifier Letters block and is part of the Common script. The character is a modifier symbol. The UTF-8 encoding of "˚" is 0xCB 0x9A and the UTF-16 encoding is 0x02DA.
General Properties
| Code Point | U+02DA |
| Version Added | 1.1 |
| Name | Ring Above |
| Unicode 1.0 Name | Spacing Ring Above |
| Block | Spacing Modifier Letters |
| General Category | Modifier Symbol |
| Canonical Combining Class | Not Reordered |
| Bidirectional Class | Other Neutral |
| Decomposition Type | Compat |
| Decomposition Mapping | "SP" U+0020 Space "̊" U+030A Combining Ring Above |
Encodings
| HTML Decimal Encoding | ˚ |
| HTML Hex Encoding | ˚ |
| UTF-8 Encoding | 0xCB 0x9A |
| UTF-16 Encoding | 0x02DA |
| UTF-32 Encoding | 0x000002DA |
| C/C++/Java Escape | \u02da |
Unicode Properties
| NFC Quick Check | Yes |
| NFD Quick Check | Yes |
| Numeric Type | None |
| Numeric Value | NaN |
| Line Break | Ambiguous (Alphabetic or Ideographic) |
| East Asian Width | Ambiguous |
| Case Ignorable | Yes |
| Changes When NFKC Casefolded | Yes |
| NFKC Casefold | "SP" U+0020 Space "̊" U+030A Combining Ring Above |
| NFKC Simple Casefold | "SP" U+0020 Space "̊" U+030A Combining Ring Above |
| Script | Common |
| Script Extensions | Common |
| Indic Syllabic Category | Other |
| Diacritic | Yes |
| Vertical Orientation | Rotated |
| Grapheme Base | Yes |
| Grapheme Cluster Break | Other |
| Word Break | Other |
| Sentence Break | Other |