Unicode Character "𜳟" U+1CCDF Outlined Latin Capital Letter J
Unicode Version 17.0
𜳟
Summary
The unicode character "𜳟" at code point U+1CCDF is Outlined Latin Capital Letter J. It is a character in the Symbols for Legacy Computing Supplement block and is part of the Common script. The character is an other symbol. The UTF-8 encoding of "𜳟" is 0xF0 0x9C 0xB3 0x9F and the UTF-16 encoding is 0xD833 0xDCDF.
General Properties
| Code Point | U+1CCDF |
| Version Added | 16.0 |
| Name | Outlined Latin Capital Letter J |
| Block | Symbols for Legacy Computing Supplement |
| General Category | Other Symbol |
| Canonical Combining Class | Not Reordered |
| Bidirectional Class | Left To Right |
| Decomposition Type | Font |
| Decomposition Mapping | "J" U+004A Latin Capital Letter J |
Encodings
| HTML Decimal Encoding | 𜳟 |
| HTML Hex Encoding | 𜳟 |
| UTF-8 Encoding | 0xF0 0x9C 0xB3 0x9F |
| UTF-16 Encoding | 0xD833 0xDCDF |
| UTF-32 Encoding | 0x0001CCDF |
| C/C++/Java Escape | \ud833\udcdf |
Unicode Properties
| NFC Quick Check | Yes |
| NFD Quick Check | Yes |
| Numeric Type | None |
| Numeric Value | NaN |
| Line Break | Alphabetic |
| Changes When NFKC Casefolded | Yes |
| NFKC Casefold | "j" U+006A Latin Small Letter J |
| NFKC Simple Casefold | "j" U+006A Latin Small Letter J |
| Script | Common |
| Script Extensions | Common |
| Indic Syllabic Category | Other |
| Vertical Orientation | Rotated |
| Grapheme Base | Yes |
| Grapheme Cluster Break | Other |
| Word Break | Other |
| Sentence Break | Other |