Unicode Character "ﳱ" U+FCF1 Arabic Ligature Yeh with Heh Medial Form
Unicode Version 17.0
ﳱ
Summary
The unicode character "ﳱ" at code point U+FCF1 is Arabic Ligature Yeh with Heh Medial Form. It is a character in the Arabic Presentation Forms-A block and is part of the Arabic script. The character is an other letter. The UTF-8 encoding of "ﳱ" is 0xEF 0xB3 0xB1 and the UTF-16 encoding is 0xFCF1.
General Properties
| Code Point | U+FCF1 |
| Version Added | 1.1 |
| Name | Arabic Ligature Yeh with Heh Medial Form |
| Block | Arabic Presentation Forms-A |
| General Category | Other Letter |
| Canonical Combining Class | Not Reordered |
| Bidirectional Class | Arabic Letter |
| Decomposition Type | Medial |
| Decomposition Mapping | "ي" U+064A Arabic Letter Yeh "ه" U+0647 Arabic Letter Heh |
Encodings
| HTML Decimal Encoding | ﳱ |
| HTML Hex Encoding | ﳱ |
| UTF-8 Encoding | 0xEF 0xB3 0xB1 |
| UTF-16 Encoding | 0xFCF1 |
| UTF-32 Encoding | 0x0000FCF1 |
| C/C++/Java Escape | \ufcf1 |
Unicode Properties
| NFC Quick Check | Yes |
| NFD Quick Check | Yes |
| Numeric Type | None |
| Numeric Value | NaN |
| Line Break | Alphabetic |
| Changes When NFKC Casefolded | Yes |
| NFKC Casefold | "ي" U+064A Arabic Letter Yeh "ه" U+0647 Arabic Letter Heh |
| NFKC Simple Casefold | "ي" U+064A Arabic Letter Yeh "ه" U+0647 Arabic Letter Heh |
| Script | Arabic |
| Script Extensions | Arabic |
| Indic Syllabic Category | Other |
| ID Start | Yes |
| XID Start | Yes |
| ID Continue | Yes |
| XID Continue | Yes |
| Alphabetic | Yes |
| Vertical Orientation | Rotated |
| Grapheme Base | Yes |
| Grapheme Cluster Break | Other |
| Word Break | Alphabetic letter |
| Sentence Break | OLetter |