Unicode Character "" U+1C89 Cyrillic Capital Letter Tje
Unicode Version 17.0
Summary
The unicode character "" at code point U+1C89 is Cyrillic Capital Letter Tje. It is a character in the Cyrillic Extended-C block and is part of the Cyrillic script. The character is an uppercase letter. The UTF-8 encoding of "" is 0xE1 0xB2 0x89 and the UTF-16 encoding is 0x1C89.
General Properties
| Code Point | U+1C89 |
| Version Added | 16.0 |
| Name | Cyrillic Capital Letter Tje |
| Block | Cyrillic Extended-C |
| General Category | Uppercase Letter |
| Canonical Combining Class | Not Reordered |
| Bidirectional Class | Left To Right |
Encodings
| HTML Decimal Encoding | Ᲊ |
| HTML Hex Encoding | Ᲊ |
| UTF-8 Encoding | 0xE1 0xB2 0x89 |
| UTF-16 Encoding | 0x1C89 |
| UTF-32 Encoding | 0x00001C89 |
| C/C++/Java Escape | \u1c89 |
Unicode Properties
| NFC Quick Check | Yes |
| NFD Quick Check | Yes |
| NFKC Quick Check | Yes |
| NFKD Quick Check | Yes |
| Numeric Type | None |
| Numeric Value | NaN |
| Line Break | Alphabetic |
| Uppercase | Yes |
| Simple Lowercase Code Point | "" U+1C8A Cyrillic Small Letter Tje |
| Lowercase Code Point | "" U+1C8A Cyrillic Small Letter Tje |
| Simple Case Folding | "" U+1C8A Cyrillic Small Letter Tje |
| Case Folding | "" U+1C8A Cyrillic Small Letter Tje |
| Cased | Yes |
| Changes When Casefolded | Yes |
| Changes When Casemapped | Yes |
| Changes When Lowercased | Yes |
| Changes When NFKC Casefolded | Yes |
| NFKC Casefold | "" U+1C8A Cyrillic Small Letter Tje |
| NFKC Simple Casefold | "" U+1C8A Cyrillic Small Letter Tje |
| Script | Cyrillic |
| Script Extensions | Cyrillic |
| Indic Syllabic Category | Other |
| ID Start | Yes |
| XID Start | Yes |
| ID Continue | Yes |
| XID Continue | Yes |
| Alphabetic | Yes |
| Vertical Orientation | Rotated |
| Grapheme Base | Yes |
| Grapheme Cluster Break | Other |
| Word Break | Alphabetic letter |
| Sentence Break | Upper |