Unicode Character "ゟ" U+309F Hiragana Digraph Yori
Unicode Version 17.0
ゟ
Summary
The unicode character "ゟ" at code point U+309F is Hiragana Digraph Yori. It is a character in the Hiragana block and is part of the Hiragana script. The character is an other letter. The UTF-8 encoding of "ゟ" is 0xE3 0x82 0x9F and the UTF-16 encoding is 0x309F.
General Properties
| Code Point | U+309F |
| Version Added | 3.2 |
| Name | Hiragana Digraph Yori |
| Block | Hiragana |
| General Category | Other Letter |
| Canonical Combining Class | Not Reordered |
| Bidirectional Class | Left To Right |
| Decomposition Type | Vertical |
| Decomposition Mapping | "よ" U+3088 Hiragana Letter Yo "り" U+308A Hiragana Letter Ri |
Encodings
| HTML Decimal Encoding | ゟ |
| HTML Hex Encoding | ゟ |
| UTF-8 Encoding | 0xE3 0x82 0x9F |
| UTF-16 Encoding | 0x309F |
| UTF-32 Encoding | 0x0000309F |
| C/C++/Java Escape | \u309f |
Unicode Properties
| NFC Quick Check | Yes |
| NFD Quick Check | Yes |
| Numeric Type | None |
| Numeric Value | NaN |
| Line Break | Ideographic |
| East Asian Width | Wide |
| Changes When NFKC Casefolded | Yes |
| NFKC Casefold | "よ" U+3088 Hiragana Letter Yo "り" U+308A Hiragana Letter Ri |
| NFKC Simple Casefold | "よ" U+3088 Hiragana Letter Yo "り" U+308A Hiragana Letter Ri |
| Script | Hiragana |
| Script Extensions | Hiragana |
| Indic Syllabic Category | Other |
| ID Start | Yes |
| XID Start | Yes |
| ID Continue | Yes |
| XID Continue | Yes |
| Alphabetic | Yes |
| Vertical Orientation | Upright |
| Grapheme Base | Yes |
| Grapheme Cluster Break | Other |
| Word Break | Other |
| Sentence Break | OLetter |